Liebherr, WKb 4212, Fristående vinkyl
LiebherrEtt besök från familj eller goda vänner, kanske en lugn kväll hemma - du har den perfekta ursäkten att öppna en riktigt bra flaska vin!
För att ett kärleksfullt odlat, perfekt åldrat vin ska utveckla sin smak i sin fulla fyllning, måste det behandlas med stor omsorg. Sådana fina viner måste lagras under de mest gynnsamma förhållandena och vid precis rätt temperatur, och då kommer de att vara en riktig glädje att dricka.
Konstant lagringstemperaturer krävs för att viner ska mogna till perfektion. Den ideala temperaturen för mognad är densamma för alla viner, vare sig de är röda eller vita, och ligger mellan + 10 ° C och + 12 ° C. Det exakta elektroniska styrsystemet kombinerat med modern teknik för klimateknik säkerställer att de inställda temperaturerna i interiören kontinuerligt upprätthålls, även om omgivningstemperaturen utsätts för allvarliga fluktuationer.
Vinlagringsskåp ger liknande villkor som vinkällare. En konstant temperatur råder i hela interiören i dessa apparater. Det kan ställas in mellan +5 ° C och +20 ° C efter behov. Vinlagringsskåp är idealiska för långvarig lagring och mogning av viner. Beroende på den inställda temperaturen kan dessa apparater emellertid också lagra mer gott om lager av vin vid serveringstemperatur. I GrandCru- och Vinothek-serien erbjuder Liebherr flerskiktiga vinskåp i olika storlekar och med olika funktioner.
Artikelnummer | WKb4212-20001 |
---|---|
Varumärke | Liebherr |
Ljus | Lysrör |
Energiförbrukning | 0,458 |
Energiklass | A |
Temperaturintervall | 5+ till 20+ |
Zoner | 1 zon |
Färg | Svart |
Antal hyllor | 6 |
Vändbar dörr? | Ja |
Kapacitet (antal flaskor) | 200 |
Utförande | Fristående |
Bredd | 600mm |
Färg | Svart |
Höjd | 165cm |
Djup | 73,9cm |
Vikt | 78kg |
Fler färger | Nej |
Fler storlekar | Nej |
Custom Stock Status | Beställningsvara, Skickas om 2-4 veckor |
Tål kallt rum | 10+ till 38+ |
Utdragbara hyllor | Nej |
Garanti | 3 år |
Designer | HardLine |
Volym | 395 l |
Kolfilter | Ja |
Dörrlås | Ja/Barnlås |
UV-Skydd | Ja |
Ljudnivå | 41 |